Prenses Sissi

2009-07-07 10:05:00
İKİ SAAT YAZI YAZMAYA UĞRAŞTIM  AMA YİNE BLOGUN AZİZLİĞNE UĞURADIM Sinirli
TABİ İLHAM PERİLERİDE KAÇTI GülümsüyorAYNİ YAZIYI YAZMAK ÇOK ZOR BİRDE HAVANIN SICAKLIĞNIDA DÜŞÜNÜRSEKÜzgün
NEYSE  BU ŞEKİLDE YAYINLAMAYA ÇALIŞACAM

Elisabeth (24 Aralık 1837Münih-10 Eylül 1898Cenevre), İmparator I. Franz Joseph'in karısı, Avusturya imparatoriçesi. Avusturya ileMacaristan arasındaki 1867 Uzlaşması'nın (Ausgleich) ardından, 8 Haziran 1867'de Macaristan kraliçesi olarak da taç giymiştir.

Bavyera dükü Maximilian Joseph'in kızıydı. Ağustos 1853'te, o zaman 23 yaşında olan kuzeni Franz Joseph'le karşılaştı. Franz JosephAvrupa'nın en güzel prensesi sayılan 15 yaşındaki Elisabeth'e aşık oldu. 24 Nisan 1854'te evlendiler. Elisabeth'in kalıtımsal olarak ailesi Wittelsbach'lardan kaynaklandığı sanılan sinirsel rahatsızlığı, evlendikten hemen sonra ortaya çıktı. Elisabeth, halk tarafından genellikle sevilmesine karşın, sarayın katı görgü kurallarına tahammülsüzlüğüyle Viyana yüksek sosyetesinin tepkisini topladı.

Özellikle 1867 Uzlaşması'nı gerçekleştirme yolundaki çabalarıyla Macarların takdirini kazandı. Sık sık, Budapeşte'nin kuzeyindeki Gödöllö'de kalıyordu. Macaristan'a olan düşkünlüğü de Avuturyalıların Germen eğilimli duygularını incitiyordu. Elisabeth, 1866'daki Yedi Hafta Savaşı'nda yaralılara gösterdiği ilgiyle bir dereceye kadar Avusturyalıların gönlünü aldı.

Tek oğlu veliaht prens Rudolf'un 1889'da intihar etmesi, Elisabeth için büyük bir şok oldu ve bir daha kendini toparlayamadı. İsviçre'ye yaptığı bir gezi sırasında, Luigi Luccheni adlı İtalyan anarşist tarafından bıçaklanarak öldürüldü.

  ALINTI                     http://tr.wikipedia.org/wiki/ElisabethBU RESİMDE SİSİNİN CENAZESİNDEN BİR KARE :(

PRENSES SİSİNİN ROMANTİK FİLMİNDEN  BİRKAÇ KARE Kalp
 


 


 
 

 


1224
0
0
Yorum Yaz