Leydi Godiva'nin Öyküsü

2008-10-28 16:15:00
Leydi Godiva'nin ÖyküsüLeydi Godiva goblen modelin 1:1 işlenmişi
ve
öyküsü
11. yüzyil Ingiltere'si...Coventry halki,Lord Leofrei'nin koydugu vergiler altinda ezilmekte,gece gündüz çalismalarina ragmen,tüm kazançlari vergiye gittigi için yokluk ve sefalet içinde yaşamaktadirlar.
Lord'un güzeller güzeli eşi Leydi Godivo, halkin bu durumuna üzülmekte, bu konuda sık sık esiyle tartismakta, sonuç alamayinca da yalvarmaktadir. Lord Leofrie esinin bu bitip tükenmeyen israrlari karsisinda büyük bir öfkeye kapilarak, :Madem ki bu kadar bu kadar istiyorsun vergileri kaldirmami, bir kosulum var;Anadan dogma çirilçiplak kalacaksin ve bir ata binerek kenti bir bastan bir basa dolasacaksin:der. Lord esinin bu kosulu asla yerine getiremiyecegine inanmaktadir. Böylece hem ondan intikam alacak hem de bitip tükenmez israrlarina son verecektir.Ne yazikki Lord, esini yeteri kadar tanimamistir. ;Tamam;der Leydi ;Teklifini kabul ediyorum,ama sen de sözünde duracak, vergileri kaldiracaksin;
Bu tartismanin sonucunu tarih kitaplari söyle yazar:Leydi Godiva,çirilçiplak bindigi atiyla tüm kenti dolasti:
Ya Coventry halki, bu inanilmaz,sok edici,ülkeyi sarsacak olay karsiasinda ne yapti dersiniz?Kentin insanlari is yerlerini kapattilar,sokakta dolasmayi biraktilar,kendilerini evlerine kapadilar ve evlerinin pencerelerinin kepenklerini kapadilar. Içlerinden bir teki bile bu çok özel görünümdeki Leydi Godiva'yabakmadi.Böylece çok sevdikleri leydilerine karsi saygilarini göstermiş oldular.
Bir çok kimseye bu olay hayal ürünü gibi gelse de tarih kitaplari, bunun gerçek oldugunu yazar.Leydi Godiva'nin at üzerinde kenti dolasmasi bir çok ressama da esin kaynagi olmustur.

189
0
0
Yorum Yaz